Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.248.2023.1.ASK
W zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca ma prawo do stosowania preferencyjnej 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca ma prawo do preferencyjnej 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce (dalej też jako: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Podatnik”). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Spółka powstała w 13 stycznia 2020 r. na mocy przekształcenia z A. spółka cywilna w B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Spółka posiada siedzibę w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającej mierze produkcja i wydawanie gier komputerowych.
Komandytariuszami Spółki są osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Komplementariuszem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), będąca spółką prawa polskiego oraz polskim rezydentem podatkowym.
Katalog podatników podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2021 roku został poszerzony w szczególności o wszystkie spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na mocy ustawy nowelizującej ustawę o CIT. Zgodnie z dyspozycją tej ustawy, spółka komandytowa była uprawniona do wyboru momentu rozpoczęcia stosowania nowych przepisów do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce od dnia 1 stycznia 2021 r. lub od dnia 1 maja 2021 r. Zgodnie z powyższymi regulacjami, Wnioskodawca począwszy od 1 maja 2021 r. stał się podatnikiem CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty