Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.180.2023.2.DD
Czy wynagrodzenie za przejęcie bazy klienckiej Sprzedającego powinno być rozpoznawane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jako wartość niematerialna i prawna i alokowana w koszty podatkowe Spółki poprzez odpisy amortyzacyjne jako know-how.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wynagrodzenie za przejęcie bazy klienckiej Sprzedającego powinno być rozpoznawane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jako wartość niematerialna i prawna i alokowana w koszty podatkowe Spółki poprzez odpisy amortyzacyjne jako know-how.
Z uwagi na braki formalne wniosku, wezwaliśmy Państwa, pismem z 23 czerwca 2023 r., o ich uzupełnienie. Wezwanie zostało odebrane 29 czerwca 2023 r., uzupełnienie do ww. wniosku wpłynęło 5 lipca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka zajmuje się dzierżawą i serwisem dystrybutorów filtrujących wodę wodociągową (Środki Trwałe, ŚT). Obsługuje klientów prywatnych, biznesowych i instytucjonalnych w oparciu o umowy najmu ŚT. Firma pozostaje właścicielem ŚT, jego jednostkowa wartość waha się od 700 do 5.000 PLN. W ramach umowy Spółka utrzymuje odpowiedni stan higieniczny i techniczny ŚT poprzez przeprowadzanie serwisu okresowego co 6 miesięcy, dokonywanie bieżących napraw a w przypadku urządzeń gazujących dostarcza i wymienia butle z gazem. Umowy zawierane są na czas określony 24 lub 36 miesięcy z opcją automatycznego przedłużenia o 12 miesięcy oraz na czas nieokreślony.
Spółka (Kupujący) planuje nabycie od innej spółki (Sprzedający) jej aktywów, które obejmują środki trwałe (część materialna) oraz bazę klientów (część niematerialna) w ramach umowy, która może przybrać różną nazwę. Część niematerialna transakcji składa się z:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty