07.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.96.2023.2.PB

W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania nabycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 18 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania nabycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 czerwca 2023 r. (wpływ 22 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Dnia 14 września 2022 r. została przez Wojewodę (…) wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonywalności. Od decyzji odwołały się strony (osoby wywłaszczane inne niż Pan), przez co decyzja ZRID nie stała się ostateczna. Odpowiedni Wydział (…) w Ministerstwie (…) do 12 maja 2023 r. ma podejmować dalsze decyzje w sprawach złożonych odwołań. Drogą decyzji o odszkodowaniu Wojewody (…) z (...) marca 2023 r. za swoją nieruchomość mieszkalną otrzymał Pan odszkodowanie. Z dniem 12 kwietnia 2023 r. decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna, co jest potwierdzone pieczęcią i podpisem Inspektora Wojewódzkiego na ww. decyzji w dniu 17 kwietnia 2023 r. Na mocy Dz. U. 2023.162 t.j. art. 12 ust. 5a specustawy drogowej (ustawa z 10 kwietnia 2003 r.) na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania wypłaca się zaliczkę w wysokości 70% odszkodowania. Taka zaliczka została Panu wypłacona 3 kwietnia 2023 r. Pana zdaniem i zdaniem prawników, z którymi konsultował Pan tą sprawę, spełnia Pan kryteria do objęcia zwolnieniem z płatności PCC przy nabywaniu nowej nieruchomości zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz. U. 2000 Nr 86 poz. 959 z dnia 9 września 2000 r. Zgodnie z art. 9 pkt 3 zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (...) sprzedaż nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli nabywcą jest były właściciel: a) nieruchomości wywłaszczonej, któremu przyznano odszkodowanie, a nie przyznano nieruchomości zamiennej, w wysokości kwoty otrzymanego odszkodowania (uzyskanej ceny), pod warunkiem że nabycie nastąpiło w ciągu 5 lat od daty otrzymania odszkodowania (zapłaty). Z Pana strony nabycie nastąpi do 5 lat od daty otrzymania odszkodowania (70% wypłaconej zaliczki). Nie przyznano Panu też nieruchomości zamiennej. Wartość nabywanej nieruchomości nie przekroczy wartości 70% otrzymanej zaliczki odszkodowania za wywłaszczenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne