Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT
Możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zbycia nieruchomości wydatków na jej wyposażenie i umeblowanie.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zbycia nieruchomości wydatków na jej wyposażenie i umeblowanie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 maja 2023 r. (wpływ: 15 maja 2023 r.) i pismem z 3 czerwca 2023 r. (wpływ 12 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: M.S.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: D.S.
Opis stanu faktycznego
W 2019 r. na podstawie umowy deweloperskiej nabyli Państwo lokal mieszkalny przy (...), w celu dokonania w nim prac wykończeniowych i zamieszkania w nim po przejściu na emeryturę. W 2021 r. miało miejsce ustanowienie odrębnej własności lokalu i podpisanie aktu notarialnego umowy sprzedaży.
Prace wykończeniowe zostały zakończone w połowie 2021 r. i mieszkanie zostało wyposażone w sprzęty, umeblowane i przystosowane do zamieszkania.
Niestety zmiana planów życiowych zmusiła Państwa do sprzedaży tego lokalu. Sprzedaż nastąpiła w lipcu 2022 r. Ponieważ nie minęło 5 lat od chwili jego nabycia, jesteście Państwo zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego i tego faktu Państwo nie kwestionujecie. Państwa pytanie dotyczy innej kwestii. Otóż mieszkanie zostało sprzedane nowemu właścicielowi wraz z wyposażeniem i meblami na co dowodem jest ,, Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości’’ sporządzony w 2 egzemplarzach w dniu przekazania kluczy do lokalu (nazajutrz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży). Dokument ten zawiera, oprócz spisanego stanu liczników i listy przekazanych kluczy również szczegółową listę elementów wyposażenia i umeblowania sprzedanych nabywcy wraz z mieszkaniem. Oto przykładowa lista mebli znajdujących się w salonie: sofa, szafka RTV, komoda, regał, stół, 4 krzesła, lampa wisząca, lampa stojąca, dywanik, obraz. W sypialni znajdują się: szafa wnękowa w stałej zabudowie, 2 łóżka, 2 materace, lampa wisząca, roleta wewnętrzna typu plisa, roleta zewnętrzna antywłamaniowa. Podobna lista dotyczy kuchni, łazienki i przedpokoju. Na wymienione elementy wyposażenia i umeblowania sprzedane wraz z mieszkaniem posiadają Państwo faktury VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty