Wyrok SN z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II CSKP 842/22
Poręczyciele wekslowi, udzielający poręczenia za zobowiązanie przedsiębiorcy, którzy nie są związani bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową dłużnika stanowiącą źródło jego zobowiązania, mogą być uznani za konsumentów w rozumieniu art. 221 Kodeksu cywilnego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Roman Trzaskowski
SSN Dariusz Zawistowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Ż. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
przeciwko C. L. , K. L. , K. L. i K. L.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 marca 2023 r.
w Izbie Cywilnej w Warszawie,
skargi kasacyjnej pozwanych
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
z 9 kwietnia 2020 r., sygn. akt I ACa 351/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania
i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Powód Ż. S.A. w P. wniósł o zasądzenie od pozwanych C. L., K. L. , K. L. i K. L. solidarnie kwoty 90 551,33 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Wskazała, że posiada weksel bez protestu wystawiony w dniu 4 września 2013 r. przez pozwanych C. L. i K. L. oraz poręczony przez K. L. i K. L. Termin płatności weksla upłynął w dniu 7 lutego 2017 r., a pozwani do dnia wniesienia pozwu nie zapłacili powodowi wymagalnych należności, pomimo przedstawienia weksla do wykupu.
Nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym w dniu 27 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu nakazał pozwanym, aby w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu zapłacili solidarnie powodowi kwotę 90.551,33 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Wyrokiem z dnia 27 listopada 2018 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu, po rozpoznaniu zarzutów od nakazu zapłaty wniesionych przez pozwanych, uchylił nakaz zapłaty w całości i powództwo oddalił. Ustalił, że pozwany C. L. od dnia 2 października 2013 r. do dnia 11 maja 2017 r. prowadził działalności gospodarczą pod nazwą: L., której przedmiotem była sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Z kolei pozwana K. L. prowadziła własną działalność gospodarczą z zakresu usług komputerowych, polegającą na naprawie komputerów. C. L. planował otworzyć sklep Ż. w W.. Warunkiem podpisania umowy z powodem, a tym samym otwarcia sklepu, było podpisanie weksla in blanco przed dwóch poręczycieli. W dniu 4 września 2013 r. pozwani C. L. i K. L. jako wystawcy weksla oraz K. L. i K. L.1 jak poręczyciele podpisali weksel in blanco. Weksel nie zawierał innych danych, oprócz daty wystawienia 4 września 2013 r. Pozwany C. L. był przekonany, że weksel ma stanowić zabezpieczenie pierwszego „zatowarowania” na tzw. „rozruch interesu”. Takie informacje zostały przekazane pozwanemu C. L. oraz pozwanej K. L. przez przedstawiciela powoda. Pozwani K. i C. L. powyższe informacje przekazali pozwanym K. L. i K. L.1. C. L. został poinformowany o konieczności podpisania wraz z małżonką i poręczycielami wekslowymi oświadczenia wekslowego. Pozwani C. L. i K. L. jako wystawcy weksla oraz K. L. i K. L.1 jako poręczyciele wekslowi podpisali w tym samym dniu weksel i oświadczenie wekslowe. W treści tego dokumentu wskazano, że posiadacz weksla, tj. Ż. sp. z o.o. w Poznaniu będzie uprawniony do wypełnienia weksla na kwotę wszelkich wymagalnych zobowiązań wobec Ż. sp. z o.o. „wynikających z Umowy współpracy z dnia ”, w tym w szczególności z tytułu zakupu towarów handlowych lub świadczenia usług wraz z należnościami ubocznymi. Posiadacz weksla uprawniony ponadto będzie do wypełnienia tego weksla, według własnego uznania, w zakresie daty i miejsca wystawienia, daty i miejsca płatności, nazwy i siedziby posiadacza jako remitenta oraz do opatrzenia weksla według własnego uznania klauzulą domicylu, bez protestu. Oświadczenie wekslowe zawierało także postanowienie, że w przypadku powierzenia ajentowi prowadzenia działalności handlowej i usługowej w drugim, bądź w następnych lokalach, uprawnienie posiadacza weksla do jego wypełnienia obejmować będą wszelkie wymagalne zobowiązania powstałe w związku z realizacją umowy współpracy we wszystkich powierzonych ajentowi w celu prowadzenia działalności handlowej i usługowej lokalach (sklepach Ż. i F.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty