Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.167.2023.2.PR
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 8 maja 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca obecnie jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będącej polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości uzyskanych przychodów/dochodów w Polsce.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z dniem 1 września 2022 r. w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzonej uprzednio przez Wnioskodawcę. Z kolei jednoosobowa działalność gospodarcza Wnioskodawcy była prowadzona od 14 maja 2013 r. W tym okresie (tj. od 14 maja 2013 r. do 31 sierpnia 2022 r.) Wnioskodawca był polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości uzyskanych przychodów /dochodów w Polsce. Niniejszy wniosek dotyczy stanu faktycznego przed przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a zatem okresu od 1 stycznia 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r., kiedy to Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z wpisem w KRS (a przed dokonaniem przekształcenia z wpisem w CEIDG) przeważającą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy była i jest nadal działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).
Wykonawca, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r. realizował projekty dla swoich klientów, których efektem było tworzenie oprogramowania wspierającego procesy biznesowe. W ramach projektów Wnioskodawca świadczył usługę rozwijania oraz ulepszania oprogramowania poprzez tworzenie nowych kodów, algorytmów w językach programowania, a także prace z zakresu design, dzięki czemu zakres funkcjonowania oraz użyteczności oprogramowania ulegały rozszerzeniu. Wobec czego należy stwierdzić, że Wnioskodawca realizował projekty w zakresie opracowywania nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, systemów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produktów informatycznych. Wnioskodawca w realizował projekty informatyczne począwszy od etapu analizy potrzeb klienta, poprzez projektowanie ulepszeń, ich implementację i testy. W dalszych etapach świadczone były usługi wsparcia technicznego i modernizacji wdrożonych funkcjonalności. Na potrzeby zredagowania wyczerpującego opisu stanu faktycznego Wnioskodawca podzielił swoją działalność na poszczególne etapy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty