Wyrok SN z dnia 17 marca 2023 r., sygn. II CSKP 764/22
Zgodnie z zasadami odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania na gruncie art. 471 i nast. k.c., ciężar dowodu w zakresie wykazania niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, szkody oraz związku przyczynowego spoczywa na tej osobie, która dochodzi naprawienia szkody. Dłużnik, aby uwolnić się od obowiązku naprawienia szkody, musi udowodnić, że do niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania doszło w wyniku okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Mariusz Załucki
SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Komendanta Głównego Straży Granicznej przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 17 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2 grudnia 2019 r., sygn. akt VI ACa 465/18,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Skarb Państwa - Komendant Główny Straży Granicznej wniósł o zasądzenie od P. Sp. z o.o. z siedzibą w B. kwoty 151 704,55 zł wraz z odsetkami ustawowymi od 4 sierpnia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. i z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 1 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty.
Wyrokiem z 23 lutego 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo (pkt I) i rozstrzygnął o kosztach procesu (pkt II). Sąd ustalił, że G. Sp.z o.o. w Z. i P. Sp. z o.o. w B. zawarły w dniu 2 lipca 2009 r. umowę, na podstawie której utworzyły konsorcjum w celu opracowania i złożenia wspólnej oferty na realizację „Dostawy 22 sztuk pojazdów specjalizowanych - Sprawa Nr [...]” na rzecz Komendy Głównej Straży Granicznej (Zamawiający) w trybie przetargu nieograniczonego, a w przypadku wyboru oferty również wspólnej realizacji tego zadania. Liderem Konsorcjum była spółka G.. Strony umówiły się, iż wobec Zamawiającego każdy z uczestników Konsorcjum ponosi solidarną odpowiedzialność za zobowiązania wynikające ze złożenia oferty oraz realizacji zamówienia, z prawem roszczenia regresowego do uczestnika Konsorcjum odpowiedzialnego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Komendant Główny Straży Granicznej dokonał wyboru oferty w/w Konsorcjum i zawarł z jego członkami w dniu 27 października 2009 r. w W. umowę, na mocy której nabył od Konsorcjum 22 pojazdy specjalizowane marki F., F.1 spełniające wymagania określone w szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty