Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.76.2023.2.RST
Uznanie realizowanego świadczenia za usługę, obowiązek wystawienia faktury oraz miejsce świadczenia usługi.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania realizowania świadczenia za usługę, obowiązku wystawienia faktury oraz miejsca świadczenia usługi. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 17 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. (Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Siedziba Spółki znajduje się na terytorium Polski. Spółka jest także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Zgodnie z kodem PKD, główny przedmiot działalności Spółki to 27.40.Z. Produkcja sprzętu oświetleniowego. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej – (…), specjalizującej się w produkcji i sprzedaży lamp do doświetlania roślin w szklarniach.
Wnioskodawca w grupie (…) pełni funkcje tzw. producenta kontraktowego - podmiotu o ograniczonych funkcjach i ryzykach, który produkuje ww. lampy i sprzedaje do podmiotu powiązanego (99% sprzedaży Wnioskodawcy to sprzedaż do podmiotu powiązanego). Spółka nie pozyskuje własnych klientów, jej zysk jest w pełni uzależniony od ilości zamówień i zakupów dokonywanych przez podmiot powiązany. Wnioskodawca produkuje zatem lampy na zamówienie spółki matki (100-procentowego udziałowca) B. z siedzibą w Niemczech (dalej: Spółka matka).
B. sprzedaje z kolei lampy, jako dystrybutor o rozbudowanych funkcjach i ryzykach, swoim klientom w krajach UE. Produkcja lamp przez Spółkę odbywa się zgodnie z ilościowym planem produkcyjnym wyznaczonym przez B. Plan produkcyjny jest przygotowywany przez przedstawiciela Spółki matki na podstawie posiadanych przez nią informacji produkcyjnych oraz przewidywanego zapotrzebowania klientów Spółki matki. Na poziom produkcji lamp w A. PL wpływa również fakt, że B. ma podpisane kontrakty długoterminowe na dostawę komponentów produkcyjnych do Spółki. A. PL z tytułu sprzedaży lamp do B. na gruncie podatku VAT rozlicza transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Polski do Niemiec.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty