Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.136.2023.2.JO
Nieposiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz brak prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 27 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 maja 2023 r. (wpływ 30 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. GmbH (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką prawa niemieckiego z siedzibą w (…) w Niemczech. Specjalizuje się w produkcji części tłoczonych i giętych, a jej główne grupy klientów obejmują takie branże jak technologia solarna, technologia przenośników, inżynieria ruchu, jak również inżynieria rurociągów, instalacji i maszyn.
Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce.
Działalność Spółki na terytorium Polski obejmuje następujące czynności:
1)Wnioskodawca nabywa towary od polskiej spółki powiązanej (dalej jako „Spółka Powiązana”), która produkuje je z własnych materiałów wsadowych. Następnie Wnioskodawca sprzedaje te towary ostatecznym nabywcom z siedzibą w Niemczech (bądź innym państwie członkowskim). Transport jest organizowany przez Wnioskodawcę, niekiedy przez Spółkę Powiązaną.
2)Wnioskodawca zamawia materiał wsadowy w innym kraju UE (np. w Rumunii, w Niemczech, we Włoszech). W wykonaniu dostawy materiał jest przywożony do Polski, gdzie Spółka Powiązana, na zlecenie Wnioskodawcy, wykonuje na nim usługi przerobu. Następnie Wnioskodawca sprzedaje gotowe produkty niemieckim nabywcom, w wykonaniu tych dostaw towar jest wywożony z Polski. Transport jest organizowany przez Wnioskodawcę, niekiedy przez Spółkę Powiązaną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty