Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.208.2023.2.PP
Ustalenie, czy w związku z planowaną rezygnacją z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek po stronie Wnioskodawcy może powstać obowiązek zapłaty ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w związku z planowaną rezygnacją z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek po stronie Wnioskodawcy może powstać obowiązek zapłaty ryczałtu od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
S.A. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) ma siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi działalność inwestycyjną m.in. na rynku nieruchomości.
Spełniając wszystkie przewidziane przepisami prawa warunki, Spółka dokonała wyboru metody opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b Ustawy o CIT (dalej także „estoński CIT”), ze skutkiem od dnia 1 listopada 2021 r.
Spółka dokonała podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 poz. 1467) poprzez przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na inną spółkę kapitałową. Spółka przejmująca jest polskim rezydentem podatkowym, który również wybrał opodatkowanie w reżimie estońskiego CIT. W wyniku podziału przez wydzielenie w Spółce pozostała zorganizowana część przedsiębiorstwa. Spółka przejmująca pozostawała na moment podziału przez wydzielenie i pozostanie także w przyszłości opodatkowana estońskim CIT. Zgodnie z treścią art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT w wyniku podziału przez wydzielenie Wnioskodawca nie straci więc prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Skutkiem podziału przez wydzielenie będzie jednak znaczne ograniczenie zakresu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty