08.03.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II CSKP 1095/22

Nieważność umowy kredytowej nie jest automatycznie równoznaczna z bezpodstawnym pobraniem rat kredytowych, a klauzule spreadowe, nawet jeśli uznane za abuzywne, nie skutkują nieważnością całej umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Roman Trzaskowski 

‎SSN Dariusz Zawistowski

w sprawie z powództwa E. L. ‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej powódki ‎od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu ‎z 9 listopada 2020 r., sygn. akt II Ca 2066/18,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił apelację powódki E. L. od wyroku Sądu Rejonowego we Wrocławiu oddalającego jej powództwo skierowane przeciwko Bank S.A. w W. o zapłatę kwoty 50 000 zł tytułem bezpodstawnie pobranych rat kredytowych płaconych przez nią w okresie od 1 marca 2008 r. do 1 maja 2017 r. w związku z nieważnością umowy kredytowej.

Według ustaleń faktycznych Sądów obu instancji w dniu 7 lutego 2008 r. Bank S.A. w W. (obecnie Bank S.A. w W. ) zawarł z powódką umowę kredytu mieszkaniowego w kwocie 94 757,80 CHF, którego spłata została rozłożona na 420 miesięcy przy zmiennym oprocentowaniu stanowiącym sumę stopy bazowej LIBOR 3M i stałej marży wynoszącej 1%. Środki pieniężne pochodzące z kredytu miały być przeznaczone na zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z umową kredyt został wypłacony powódce w złotych polskich (199 862,68 zł) po przeliczeniu według aktualnego kursu kupna dewiz, obowiązującego w Tabeli kursów walut […] Bank w dniu jego wypłaty, co odpowiadało kwocie 93 630,04 CHF. Według obowiązującego w chwili zawarcia tej umowy Regulaminu udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych w Bank S.A. dla kredytów denominowanych tworzony był rachunek techniczny prowadzony w walucie obcej, w jakiej udzielony został kredyt. Wpłaty i przelewy na rachunek techniczny miały być przeliczane na walutę rachunku po aktualnym kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku-kredytodawcy w dniu zaksięgowania waluty lub przelewu na rachunek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty