Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.4.2023.2.DS
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS) związanych z nadwykonaniami powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą faktycznego wykonania tych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS) związanych z nadwykonaniami.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (wpływ 14 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem VAT.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się (…).
Dodatkowo Spółka prowadzi działalność leczniczą (jako podmiot zgłoszony do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez (…)) i posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS). Działalność leczniczą Spółka prowadzi w ramach kilku umów w rodzaju AOS i na tej podstawie rozlicza z NFZ zakontraktowaną w planie rzeczowo-finansowym ilość wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej.
Precyzując, Spółka, zgodnie z przepisami, jest zobowiązana do przesłania do NFZ do 10 dnia każdego miesiąca raportu z wykonanymi świadczeniami opieki zdrowotnej za miesiąc poprzedni. Po weryfikacji sprawozdanych w raporcie świadczeń, NFZ udostępnia plik z szablonem, na podstawie którego Spółka wystawia fakturę. Wysokość zobowiązania NFZ na fakturze nie może przekraczać wysokości limitu punktowego określonego w planie rzeczowo-finansowym będącym załącznikiem do umowy AOS. Przy czym naliczanie świadczeń podlegających zapłacie odbywa się narastająco, to znaczy, że limit punktowy niewykorzystany w jednym miesiącu, może zostać zaliczony do faktury w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty