Wyrok SN z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II CSKP 1057/22
W wypadku umowy denominowanej kursem CHF, po wyeliminowaniu z niej klauzul przeliczeniowych, nie jest możliwe utrzymanie takiej umowy w mocy ani jako umowy kredytu walutowego w CHF, ani jako umowy, w której kwota kredytu wyrażona byłaby w złotych polskich. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że eliminacja klauzuli przeliczeniowej w takiej umowie sprawia, iż nie wiadomo, jaką kwotę powinien wypłacić bank, skoro w umowie kwota kredytu określona jest w CHF, ale wypłata następuje w złotówkach, według kursu arbitralnie ustalanego przez bank. Oznacza to, że brakuje niezbędnego elementu konstrukcyjnego stosunku prawnego i niemożliwe jest jego uzupełnienie. Tego rodzaju skutek (sankcja), w skutkach tożsamy z nieważnością umowy, nie jest wynikiem konstytutywnego orzeczenia sądu, a powstaje ex lege.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Kowalski (przewodniczący)
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
SSN Mariusz Załucki
w sprawie z powództwa K. J. i P. J. przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 lutego 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 4 listopada 2020 r., sygn. akt V ACa 300/20,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Banku spółki akcyjnej w W. na rzecz K. J. i P. J. kwoty po 1350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 listopada 2020 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację pozwanego Banku S.A. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 30 stycznia 2020 r., którym Sąd ten ustalił nieważność umowy kredytu budowalno-hipotecznego z 4 maja 2005 r.
Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:
K. J. i P. J. zawarli 4 maja 2005 r. z poprzednikiem prawnym pozwanego – Bankiem S.A. w K. umowę kredytu budowlano-hipotecznego, na mocy której udzielono im kredytu w wysokości 62 666,31 franków szwajcarskich (CHF) na okres od 4 maja 2005 r. do 10 maja 2035 r. Kredyt został przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego. Strony ustaliły, że spłata nastąpi w ratach w złotych polskich. Oprocentowanie kredytu wynosiło 2,79 % w stosunku rocznym i składała się na nie stopa referencyjna LIBOR 6M (CHF) oraz stała marża banku w wysokości 2 punktów procentowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty