Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.115.2021.12.MJ
Brak możliwości opodatkowania dochodów preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 28 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 4 listopada 2021 r. sygn. akt I SA/Gl 992/21 i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 stycznia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatku dochodowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 marca 2021 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 8 sierpnia 2016 r. prowadzi pod nazwą „X” jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowana w CEIDG z przeważającym rodzajem działalności „PKD 62.01 .Z Działalność związana z oprogramowaniem”. Dodatkowo w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawcy świadczone są usługi projektowania w zakresie (...) oraz proste usługi instalacyjne, z tym związane i czerpane są dochody z najmu lokali użytkowych - garaży, ale stanowią one łącznie tylko kilka procent przychodów Wnioskodawcy i nie są one przedmiotem składanego wniosku o interpretację podatkową o możliwość skorzystania z tzw. ulgi IP BOX, o której mowa w art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana „ustawą o PIT”).
Wnioskodawca może uzyskiwać również przychody z wykonywania innych usług informatycznych, które nie stanowią sprzedaży oprogramowania lub jego części, co także nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację.
Wnioskodawca od początku działalności do celów podatkowych prowadzi księgę przychodów i rozchodów (KPiR), jest płatnikiem VAT i rozlicza się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dodatkowo, oprócz KPiR od 1 lipca 2019 r. Wnioskodawca, w celu skorzystania w rozliczeniach podatkowych z ulgi IP BOX, prowadzi oddzielną ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), związanych z tworzeniem oprogramowania (przypadających na kwalifikowane prawa własności intelektualnej) oraz na wyodrębnienie ich z przychodów i kosztów związanych z pozostałą działalnością Wnioskodawcy. Forma ewidencji (sporządzany techniką komputerową arkusz kalkulacyjny, obejmujący comiesięczne zestawienie dokumentów), pozwala także na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na wyżej wymienione prawa i zapewnia możliwość wyliczenia wskaźników Nexus w celu określenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty