16.03.2023 Podatki

Wyrok SN z dnia 16 marca 2023 r., sygn. III PSKP 19/22

W przypadku służby, brak przedstawienia propozycji kontynuowania stosunku służbowego przy jednoczesnym ukryciu motywów stanowi zaprzeczenie zasady szczególnej trwałości stosunku służbowego, która wymaga spełnienia konkretnych ustawowych przesłanek i zapewnia funkcjonariuszowi prawo do obrony, odwołania się i zaskarżenia decyzji o zwolnieniu ze służby.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący) ‎

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca) ‎

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa B. L. ‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu ‎o przywrócenie do służby, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2023 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy. ‎z dnia 14 października 2020 r., sygn. akt V Pa 28/20,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Legnicy, pozostawiając temu sadowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Legnicy, wyrokiem z 10 marca 2020 r. przywrócił B. L. do służby jako funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej na poprzednie warunki służby i płacy.

W sprawie ustalono, że B. L. była zatrudniona w Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu na stanowisku starszy ekspert skarbowy od 3 kwietnia 1995 r. na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy i do 31 maja 2017 r. pełniła służbę jako funkcjonariusz celny ma stanowisku eksperta Służby Celnej w stopniu podkomisarza celnego na podstawie aktu mianowania, zaś od 1 czerwca 2017 r. jako pracownik korpusu służby cywilnej na stanowisku starszego eksperta skarbowego.

W dniu 22 maja 2017 r. powódka otrzymała pismo podpisane przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, będące propozycją zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnej w Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu w Urzędzie Skarbowym w L.. W przedłożonej powódce propozycji określono nowe warunki pracy, oferując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszego eksperta skarbowego w Dziale Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier w Urzędzie Skarbowym w L., za wynagrodzeniem miesięcznym zasadniczym według mnożnika 2,7 kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. W piśmie tym poinformowano powódkę, że w terminie 14 dni od dnia otrzymania propozycji powinna złożyć pisemne oświadczenie o jej przyjęciu lub odmowie przyjęcia. Niezłożenie oświadczenia będzie traktowane jako odmowa przyjęcia propozycji zatrudnienia. Oferta pracy nie zawierała żadnych pouczeń, zwłaszcza co do trybu odwoławczego. W dniu 31 maja 2017 r. powódka złożyła do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, za pośrednictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, odwołanie od otrzymanej propozycji zatrudnienia w Urzędzie Skarbowym w L.. W tym samym dniu powódka złożyła do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu pismo zatytułowane „wezwanie do złożenia propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej w formie decyzji administracyjnej”. W odpowiedzi Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, w piśmie z 14 czerwca 2017 r., wskazał, że przepisy nie przewidują trybu odwoławczego od propozycji zatrudnienia przedkładanej funkcjonariuszowi oraz nie powstaje obowiązek wydania decyzji administracyjnej w tej kwestii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty