Jak obliczyć limit, który powoduje zmianę właściwości urzędu skarbowego od 1 stycznia 2025 r. – według stanowiska MF
Podatnicy, których przychody netto ze sprzedaży przekraczają próg 3 mln euro, z mocy prawa są przenoszeni pod tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe (WUS). Zmiana właściwości urzędu obsługującego takiego podatnika następuje z dniem 1 stycznia danego roku, na podstawie przychodów osiągniętych dwa lata wcześniej przeliczonych na ostatni dzień roku podatkowego. Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie zasad przeliczania tego limitu, w przypadku gdy ostatni dzień roku podatkowego przypada na dzień wolny od pracy.
Zaliczenie do kategorii podmiotów podległych pod WUS następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został spełniony warunek przekroczenia limitu przychodów (chodzi o kategorie podatników i płatników podległych pod WUS określonych rozporządzeniem MF z 28 grudnia 2020 r.). Oznacza to, że dla ustalenia, czy w 2025 r. podatnik powinien podlegać pod WUS, należy wziąć pod uwagę przychody z 2023 r. przeliczone na „ostatni dzień roku podatkowego”.
Co jednak, gdy ostatni dzień roku podatkowego przypada w dzień wolny (sobotę, niedzielę, święto)? Dotychczas w praktyce przyjmowano, że należy się wówczas cofnąć do najbliższego dnia roboczego, w którym kurs waluty był ogłoszony. Problem dotyczy roku 2023, który bierze się pod uwagę w ustalaniu właściwości US na 2025 r. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę stosowaną przy przeliczaniu tego limitu, w przypadku 2023 r. oznaczałoby to, że należy się cofnąć do 29 grudnia 2023 r. (kurs euro 4,3480 zł), ponieważ jest to ostatni kurs waluty ogłoszony w tym roku podatkowym (31 grudnia 2023 r. przypadał w niedzielę).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty