22.02.2023 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. III USKP 155/21

Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego musi być dokonane w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia. Nie jest dopuszczalne przyjęcie dorozumianego oświadczenia zainteresowanego o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Romuald Dalewski ‎

SSN Renata Żywicka

w sprawie z odwołania M. Z. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu ‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 lutego 2023 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa 743/19,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 stycznia 2018 r. (nr […]) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu stwierdził, że M. Z. , jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu od 28 stycznia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r. i od 28 lipca 2015 r. oraz nie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 28 stycznia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r. i od 28 lipca 2015 r.

Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2019 r. (sygn. akt VIII U 1315/18) Sąd Okręgowy we Wrocławiu VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie ubezpieczonej i zasądził od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę w wysokości 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Sąd I instancji doszedł do przekonania, że w okresie, w którym ubezpieczona była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, nie mogła ona w ogóle podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż ustawodawca taką możliwość wykluczył, zatem w okresie od 28 stycznia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r. wnioskodawczyni nie mogła podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności z uwagi na prawo do zasiłku macierzyńskiego. W przypadku natomiast drugiego spornego okresu, tj. od 28 lipca 2015 r., to w ocenie Sądu Okręgowego ubezpieczona faktycznie zaprzestała wykonywania działalności - nie zawierała żadnych umów na dokonywanie wycen nieruchomości, nie startowała w przetargach na takie wyceny, nie prowadziła więc działalności w sposób ciągły i zorganizowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty