Wyrok SN z dnia 20 lutego 2023 r., sygn. II CSKP 809/22
1. Umowa pożyczki (kredytu) indeksowanego mieści się w konstrukcji ogólnej umowy pożyczki (kredytu) bankowego i stanowi jej możliwy wariant, także wtedy, gdy został w niej zastosowany spread walutowy, odmienną natomiast kwestią jest, że może ona zawierać klauzule niedozwolone.
2. Wyeliminowanie z umowy łączącej strony abuzywnych postanowień umownych nie pozwala na jej utrzymanie, co przemawia za niezwiązaniem stron stosunkiem prawnym wynikającym z umowy pożyczki i jest tożsame w skutkach z jej nieważnością. Wyeliminowanie ryzyka kursowego z umowy pożyczki (kredytu) indeksowanego do waluty obcej i uzasadniającego powiązanie oprocentowania ze stawką LIBOR jest tak daleko idącym przekształceniem umowy, że należy ją uznać za umowę o odmiennej istocie i charakterze. Postanowienia uznane za abuzywne określają bowiem główne świadczenia stron i mają konieczny charakter z punktu widzenia konstrukcji umowy pożyczki (kredytu) indeksowanego zaakceptowanego przez strony.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Karol Weitz
w sprawie z powództwa J. M. przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 lutego 2023 r.
w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 lipca 2020 r., sygn. akt I ACa 52/18,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo J. M. skierowane przeciwko Bank spółce akcyjnej w W. (dalej: „Bank” lub „Bank”) o ustalenie nieważności umowy o pożyczkę waloryzowaną kursem CHF.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że w 2008 r. powód postanowił zaciągnąć jak najwyższe zobowiązanie pieniężne, którego zabezpieczeniem miała być należąca do niego zabudowana nieruchomość. Po przeanalizowaniu przedstawionych ofert wystąpił do Banku spółki akcyjnej w W. (dalej: „Bank”), obecnie działającego pod nazwą Bank, o udzielenie pożyczki w kwocie 476 700 zł, w walucie obcej, wskazując franka szwajcarskiego jako walutę kredytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty