09.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.97.2023.1.IK

Ujmowanie korekt „in minus” i „in plus” przez nabywcę w rozliczeniach z tytułu polskiego VAT oraz wystawianie faktur korygujących w przypadku podwyższenia i obniżenia ceny

Interpretacja indywidualnastanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ujmowania korekt „in minus” i „in plus” przez nabywcę w rozliczeniach z tytułu polskiego VAT oraz wystawiania faktur korygujących w przypadku podwyższenia i obniżenia ceny. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A. P. Spółka Akcyjna Sprzedający

2)Zainteresowany 1 niebędący stroną postępowania: A. D.Kupujący

3)Zainteresowany 2 niebędący stroną postępowania: A. S. Kupujący

Opis zaistniałego stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży technologicznej, w ramach której w szczególności zajmuje się ….

W ramach prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Wnioskodawca sprzedaje towary (dalej: „Produkt”) do A.D. oraz do A.S. (dalej łącznie: „Zainteresowani”). Przedmiotowe dostawy, co do zasady traktowane są jako dostawa krajowa opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

A.D. jest niemiecką spółką nieposiadającą stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, która jest czynnym podatnikiem polskiego podatku od towarów i usług. Natomiast A.S. jest szwedzką spółką nieposiadającą stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, która jest czynnym podatnikiem polskiego podatku od towarów i usług. Zainteresowani nabywają Produkty od A.P. w celu ich wykorzystania w dostarczanych przez siebie towarach lub też w celu bezpośredniej dystrybucji do swoich kontrahentów. Oznacza to, że zarówno A.D., jak i A.S. nabywają i wykorzystują Produkty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne