08.11.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. II CSKP 1153/22

Wyeliminowanie z umowy łączącej strony abuzywnych postanowień umownych nie pozwala na jej utrzymanie, co przemawia za niezwiązaniem stron stosunkiem prawnym wynikającym z umowy kredytowej  ‎i jest tożsame w skutkach z jej nieważnością. Wyeliminowanie ryzyka kursowego  ‎z umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej i uzasadniającego powiązanie oprocentowania ze stawką LIBOR jest tak daleko idącym przekształceniem umowy, że należy ją uznać za umowę o odmiennej istocie i charakterze. Postanowienia uznane za abuzywne określają bowiem główne świadczenia stron i mają konieczny charakter z punktu widzenia konstrukcji umowy kredytu indeksowanego zaakceptowanego przez strony.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący) ‎

SSN Monika Koba (sprawozdawca)

‎SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa K. C. i B. M. ‎przeciwko Bank w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym ‎w Izbie Cywilnej w dniu 8 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. akt VI ACa 779/19,

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo K. C. i B. M. przeciwko Bank (Spółka Akcyjna) w W. (dalej: „Bank”) o zapłatę kwoty 76 863, 70 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie i kosztami procesu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dniu 28 stycznia 2008 r. powodowie złożyli wniosek do Bank1 SA Oddział w Polsce (poprzednika prawnego pozwanego działającego ówcześnie pod marką Bank2) o udzielenie kredytu w kwocie 414 000 zł indeksowanego do CHF i rozłożenie go na 480 rat. W toku ubiegania się o kredyt powodowie podpisali oświadczenia że: zostali zapoznani z ryzykiem kursowym i będąc tego świadomymi rezygnują z możliwości zaciągnięcia kredytu w PLN, ponoszą ryzyko kursowe, wysokość kursu ma wpływ na wysokość zobowiązania względem Banku i wysokość raty, a saldo kredytu jest wyrażone w walucie obcej. Przy omawianiu warunków kredytu pracownik pozwanego poruszył kwestię ryzyka kursowego, nie precyzując jednak jego możliwego zakresu. Powodowie byli świadomi, że kursy walut zmieniają się w czasie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty