20.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 października 2022 r., sygn. II USKP 192/21

W przypadku spółki z o.o. pojęcie mandatu jest komplementarne wobec pojęcia kadencji, obejmuje jednak szerszy aspekt upoważnienia do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu. Zasadą jest, że mandat trwa tak długo, jak długo pełniona jest funkcja. Kadencję należy pojmować w charakterze terminu techniczno-prawnego, zawierającego wskazanie okresu, na jaki powołano członka zarządu do sprawowania przez niego tej funkcji. Mandat zaś stanowi upoważnienie do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu. W tym kontekście rozpoczęcie kadencji pokrywa się z uzyskaniem mandatu. Zakończenie pełnienia funkcji natomiast jest nierozerwalnie związane z chwilą utraty mandatu. Innymi słowy, członek zarządu posiadający mandat jest uprawniony do realizacji wszelkich uprawnień członka zarządu, mimo upływu kadencji, na którą został powołany. Z powyższego wynika, że okres faktycznego sprawowania funkcji (ważności mandatu) jest znacząco dłuższy od rocznej kadencji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) 

‎SSN Józef Iwulski (sprawozdawca) ‎

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z wniosku W. G., B. D. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Poznaniu ‎o przeniesienie odpowiedzialności za należności z tytułu składek, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy B. D. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ‎z dnia 7 października 2020 r., sygn. akt III AUa 1416/18,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od wnioskodawcy B. D. na rzecz organu rentowego kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11 czerwca 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Poznaniu (dalej ZUS lub organ rentowy) na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.; aktualnie jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 1009 ze zm.; dalej ustawa systemowa) oraz art. 107 § 1 i 2 pkt 2, art. 108 § 1 oraz art. 116 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (aktualnie jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.) w związku z art. 31 i 32 ustawy systemowej stwierdził, że W. G. jako prezes zarządu G. spółki z o.o. z siedzibą w M. odpowiada całym swoim majątkiem za zaległości tej spółki w łącznej kwocie 173.566,94 zł, na którą składają się należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres luty 2008 r. - listopad 2008 r. oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Od tej decyzji odwołał się W. G., zaskarżając ją w całości i wnosząc o jej uchylenie oraz zasądzenie od organu rentowego na rzecz odwołującego się kosztów procesu według norm przepisanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne