Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 937/22
W kontekście umów zawartych w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zasada swobody umów, wyrażona w art. 3531 k.c., nie wyłącza możliwości zastrzeżenia przez zamawiającego uprawnienia do kształtowania okresu świadczenia usług, jednakże takie zastrzeżenie musi być wyraźnie i jednoznacznie zaakceptowane przez drugą stronę i nie może powodować istotnej nierówności pozycji stron.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie z powództwa Z. spółki akcyjnej w W., R. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W., E. spółki akcyjnej w W. przeciwko Skarbowi Państwa - Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 31 stycznia 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej Z. spółki akcyjnej w W. i E. spółki akcyjnej w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 17 czerwca 2020 r., sygn. akt I ACa 1532/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Z. S.A. w W. (działająca wcześniej pod firma: Z. S.A. w W.), R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. i E. S.A. w W. wniosły powództwo przeciwko Skarbowi Państwa – Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad w W. o zapłatę kwoty 331 547,76 zł tytułem wynagrodzenia za usługę polegającą na objazdach dróg przy użyciu odpowiednio oznakowanego i wyposażonego samochodu dostawczego, należnego za okres dziewięciu miesięcy obowiązywania umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty