Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.112.2023.1.ASK
W zakresie kwalifikacji i momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków z tytułu rejestracji i podtrzymania rejestracji produktów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kwalifikacji i momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków z tytułu rejestracji i podtrzymania rejestracji produktów – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kwalifikacji i momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków z tytułu rejestracji i podtrzymania rejestracji produktów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Spółka akcyjna z siedzibą w (…) (dalej jako „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Podatnik”) prowadzi działalność w dziedzinie produkcji środków ochrony roślin. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Asortyment Spółki to szeroka gama produktów chwastobójczych, które zapobiegają powstawaniu strat w plonach. Wnioskodawca wchodzi w skład Grupy B., która jest światowym liderem w dziedzinie środków ochrony roślin. Spółka prowadzi także sprzedaż poza terytorium RP, a jej główne rynki zbytu to (…), (…) czy (…).
Ze względu na specyfikę produktów, które Wnioskodawca wytwarza i sprzedaje, do ich sprzedaży Spółka musi pozyskiwać stosowane certyfikacje i rejestrację swoich produktów, bez których obrót tymi produktami byłby formalnie niemożliwy. Dotyczy to wszystkich rynków, na których działa Grupa B. Spółka wskazuje, że ze względu na globalny zasięg działalności Grupa B. posiada ponad 50 spółek w ponad 45 krajach, poprzez które realizuje sprzedaż na lokalnych rynkach np. (…), (…) ale także przeprowadza procesy pozyskiwania certyfikacji i rejestracji produktów na poszczególnych rynkach. Koszty związane z pozyskaniem rejestracji na poszczególnych rynkach obciążają bezpośrednio Spółkę - Podmioty dystrybucyjne na poszczególnych rynkach zbytu osiągają przychody z zrealizowanej sprzedaży, natomiast wewnętrzne rozliczenia pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotami dystrybucyjnymi (spółkami z Grupy) za dostarczane przez Wnioskodawcę produkty, realizowane są w oparciu o ceny transferowe wg zasad rynkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty