Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.955.2022.2.AK
W zakresie wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest wspólnikiem spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej pozostałych artykułów użytku domowego. Do prowadzenia spraw spółki uprawniony jest każdy wspólnik jednoosobowo. Wspólnicy spółki zamierzają zmienić umowę spółki poprzez dodanie do niej następującego paragrafu:
§X
1. Wspólnicy otrzymują wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki.
2. Wypłata wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki następuje do 10 dnia miesiąca następującego po podjęciu uchwały Wspólników w przedmiocie wypłacie wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki.
3. Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki należnego Wspólnikom ustala się każdorazowo uchwałą Wspólników.
Przez sformułowanie „prowadzenie spraw spółki” należy rozumieć prowadzenie spraw spółki w rozumieniu art. 46 Kodeksu Spółek Handlowych.
Wnioskodawca informuje, że „prowadzenie spraw spółki”, o którym mowa w zdarzeniu przyszłym to podejmowanie wszystkich decyzji biznesowych oraz organizacyjnych dotyczących funkcjonowania spółki, tak długo jak decyzje te nie stanowią zmiany zasad określonych w umowie spółki.
Prowadzenie spraw spółki może obejmować zarówno strefę zewnętrzną - np. decyzje planistyczne, decyzje w sprawie podjęcia lub zaniechania świadczenia danej usługi w ofercie, jak i strefę zewnętrzną - np. decyzje sprawie nawiązywania współpracy z innymi osobami, decyzje dotyczące promowania działalności Spółki określonymi kanałami marketingowymi. Przez prowadzenie spraw spółki rozumie się także wszystkie czynności dotyczące czynności wewnątrz spółki, czyli przykładowo czuwanie nad wykonywaniem zawartych umów, prowadzenie ksiąg rachunkowych, nadzór nad pracownikami, przygotowanie oferti budżetów, a także podejmowanie decyzji we wszystkich innych istotnych dla spółki sprawach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty