Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. III PSKP 2/22
Zastosowanie instytucji nadużycia prawa na podstawie normy art. 8 k.p. jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach i wymaga szczególnego uzasadnienia merytorycznego i formalnego. Sąd może uznać zachowanie danego podmiotu za nadużycie prawa tylko wtedy, gdy zachowanie to jest niemożliwe do zaakceptowania ze względów moralnych i zagraża podstawowym wartościom, na których opiera się porządek społeczny i którym prawo powinno służyć.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa H. W. przeciwko G. S.A. z siedzibą w W. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2023 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 30 października 2020 r., sygn. akt VII Pa 12/20,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Jeleniej Górze do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 października 2020 r., sygn. akt VII Pa 12/20 Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w wyniku apelacji pozwanego G. S.A. z siedzibą w W. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Lubaniu z 30 grudnia 2019 r., sygn. akt IV P 50/19 w pkt I i II w ten sposób, że oddalił powództwo H. W. o przywrócenie do pracy i obciążył powoda kosztami postępowania.
W sprawie ustalono, że powód H. W. był zatrudniony u pozwanego G. S.A. z siedzibą w W. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku mistrza. Do 1 września 2017 r. powód był zatrudniony na stanowisku kierownika Terenowej Jednostki w Z.
W roku 2016 r. u pozwanego został przeprowadzony audyt, związany głównie z zadaniami realizowanymi od roku 2009. Przeprowadzony audyt wykazał szereg nieprawidłowości w realizowaniu przez powoda swoich obowiązków pracowniczych. W wyniku wniosków zawartych w audycie na mocy porozumienia stron z 23 sierpnia 2017 r. H. W. został przeniesiony ze stanowiska kierownika jednostki na stanowisko mistrza. Po audycie, przeprowadzono dalsze kontrole, które wykazywały dalsze nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków pracowniczych przez powoda. Wady stwierdzone w drodze audytu zostały objęte programem pracy naprawczej, co skutkowało dla pozwanego nakładami finansowymi rzędu 700 000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty