Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.917.2021.8.MM
Powstanie przychodu z tytułu zawartej ugody oraz opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15 września 2022 r. sygn. akt I SA/Po 258/22; i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 4 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 9 listopada 2021 r. (wpływ 12 listopada 2021 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 stycznia 2022 r. (wpływ 19 stycznia 2022 r.).Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Pan (…) (zwany dalej „Wnioskodawcą”) jest polskim rezydentem podatkowym. W latach 2007-2008 zawarł z Bankiem (zwany dalej „Bankiem”) trzy umowy (zwane dalej „Umowami”) o kredyt zabezpieczone hipotecznie (zwane dalej „Kredytami”) na zakup pięciu mieszkań (zwane dalej „Mieszkaniami”). Jedna z Umów była zawarta na sfinansowanie trzech mieszkań. Kredyty zostały udzielone na okres 30 lat. Kredyty zostały udzielone jako denominowane w walucie obcej – frankach szwajcarskich (CHF). Wartość zadłużenia Wnioskodawcy z tytułu zaciągniętych Kredytów ustalona jest w walucie obcej.
Obecnie Bank proponuje Wnioskodawcy zawrzeć ugody z Bankiem (zwana dalej „Ugodami”). Na jej podstawie Wnioskodawca i Bank mają dokonać zmiany waluty zadłużenia określonej w Umowach na walutę polską. Za podstawę ustalenia wysokości zadłużenia mają przyjąć, iż Kredyty udzielone na podstawie Umów zostaną rozliczone tak, jakby od daty zawarcia Umów stanowiły kredyty złotówkowe. Zatem to rozwiązanie zakłada konwersję waluty Kredytów na złotówki, tak jakby od początku były kredytami złotówkowymi. W konsekwencji, po zawarciu Ugód Kredyty przestaną podlegać denominacji w walucie obcej. Ugody ustalą wyższe oprocentowanie Kredytów (w PLN) niż jest obecnie, gdy są one denominowane w CHF.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty