Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.309.2022.1.AP
Obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych podczas opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych podczas opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania
B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcą jest A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla (…) w (…), Wydział (…) pod numerem (…), NIP (…), REGON (…) (dalej także: „Spółka”). Spółka posiada status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (dalej również: „ryczałt” lub „estoński CIT”), tj. zawiadomienie, o którym mowa w art. 28j ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm. dalej: „CIT”). Pierwszy rok opodatkowania Wnioskodawcy estońskim CIT rozpoczął się dnia 01.09.2022 roku. Spółka spełniała wymogi uprawniające do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 CIT. Zainteresowanym jest z kolei B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), wpisana do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym dla (…) w (…), Wydział (…) pod numerem (…), NIP (…), REGON (…) (dalej: „Podmiot powiązany”, „B”). Wnioskodawca jest podmiotem powiązanym, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 CIT z B (zachodzą powiązania osobowe). Wnioskodawca dokonuje transakcji kontrolowanych, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 CIT z Podmiotem powiązanym, tj. B świadczy na rzecz Spółki m.in. usługi leasingu pracowniczego, usługi szkoleniowe, w zakresie rekrutacji, usługi IT. Podmiot powiązany w trakcie 2022 r. złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, o którym mowa w art. 28j ust. 5 CIT (pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczął się 01.09.2022 r.). B spełniała wymogi uprawniające do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 CIT. Wnioskodawca, jak i Podmiot powiązany, w toku prowadzonej działalności: 1. nie korzystają ze zwolnień, o którym mowa w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) 2. nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a CIT. Jednocześnie, w uwagi na fakt, że oba podmioty (Wnioskodawca i Podmiot powiązany) złożyły właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, podmioty te ewidencjonują przychody i koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości i w ramach roku podatkowego wypracowują zysk lub stratę netto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty