21.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.145.2023.1.EW

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn.: „(…)”. Uzupełnili go Państwo pismem z 16 marca 2023 r. (data wpływu 16 marca 2023 r.) wraz z prawidłowo podpisanym wnioskiem z 7 marca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu do wniosku)

Gmina (...) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina złożyła do (…) wniosek o dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia pn.: „(...)”. W ramach zadania dofinansowane będą demontaż, unieszkodliwianie, zbieranie, transport i utylizacja wyrobów (odpadów) zawierających azbest od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy (...). Warunkiem uznania podatku od towarów i usług za koszt kwalifikowalny przedsięwzięcia przez (…) jest przedstawienie „interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, iż Gmina nie ma możliwości odzyskania lub odliczenia podatku VAT”.

Gmina (...) we wniosku aplikacyjnym uznała VAT za koszt kwalifikowalny przedsięwzięcia. Wypłata pełnego dofinansowania będzie możliwa po zrealizowaniu zadania przez Gminę i dostarczeniu opinii organu skarbowego, że Gmina nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku VAT od towarów i usług.

Realizowane zadanie wynika z rządowego zadania „(…)”. Realizacja ww. zadania traktowana jest, jako działalność Gminy w zakresie nałożonych na nią obowiązków w ustawie z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. 2021 poz. 1372). Zadanie to wymienione jest w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, w zakresie ochrony środowiska. Realizacja zadania, tj. demontaż, odbiór, transport i utylizacja wyrobów zawierających azbest zostanie zlecona firmie zewnętrznej. Wykonawcą zadania będzie podmiot wybrany przez Gminę zgodnie z zasadami udzielania zamówień publicznych, posiadający przepisami prawa stosowne uprawnienia, który na zlecenie Gminy dokonywać będzie demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne