26.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.280.2021.3.PB

w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy pożyczki

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynnności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych  w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy pożyczki. Uzupełnili go Państwo  – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2021 r. (wpływ 23 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A S.A. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką z siedzibą w Polsce pełniącą funkcję podmiotu holdingowego w grupie kapitałowej specjalizującej się w doradztwie strategicznym, pośrednictwie finansowym i działalności konsultingowej. Spółka świadczy usługi pomocnicze na rzecz spółek z grupy, w tym usługi finansowe, doradcze, zarządcze, prawnicze i administracyjne. W celu pozyskania środków finansowych na sfinansowanie rozwoju działalności, Spółka otrzymała pożyczkę od dwóch pożyczkodawców, funduszy inwestycyjnych zamkniętych (dalej: Pożyczkodawcy): B Fundusz Inwestycyjny Zamknięty o numerze (...) (dalej: Pożyczkodawca 1) oraz C Fundusz Inwestycyjny Zamknięty o numerze (...) (dalej: Pożyczkodawca 2). W dniu 3 marca 2021 r. doszło do zawarcia umowy pożyczki (dalej: Umowa pożyczki), w której Pożyczkodawcy udzielili Spółce pożyczki w kwocie 7 mln złotych (dalej: Pożyczka). Zgodnie z Umową, od kwoty pożyczki naliczane są należne Pożyczkodawcom odsetki według stałej stopy procentowej. Dodatkowo Spółka zapłaciła Pożyczkodawcom prowizję naliczaną od całej kwoty pożyczki z tytułu przygotowania, udzielenia i wypłaty kwoty pożyczki. Termin spłaty Pożyczki wynosi 9 miesięcy od dnia wypłaty pożyczki w pełnej wysokości. Spłata Pożyczki została zabezpieczona poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na przysługujących Spółce akcjach innej spółki. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) w rozumieniu art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.; dalej „Ustawa VAT”) i posiadała status zarejestrowanego podatnika podatku VAT w dniu udzielenia przez Pożyczkodawców Pożyczki. Pożyczkodawcy: • nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT; • będą uzyskiwać odsetki w związku z udzieleniem Spółce Pożyczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne