15.11.2022

Wyrok SN z dnia 15 listopada 2016 r., sygn. II UK 389/15

Uzyskiwanie obrotu poniżej 25% całkowitego obrotu przesądza o nieprowadzeniu normalnej działalności w państwie siedziby przedsiębiorstwa delegującego oraz że w takim wypadku zbędna jest całościowa ocena, przy zastosowaniu wszystkich uwzględnionych kryteriów, czy płatnik w spornym okresie prowadził faktyczną działalność w państwie wysyłającym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

 ‎SSN Halina Kiryło ‎

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca) 

w sprawie z wniosku W. Sp. z o.o. w W. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w W. ‎z udziałem zainteresowanego D. K. ‎o wydanie zaświadczenia na formularzu A1, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 listopada 2016 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt III AUa (…), 

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego. 

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r. Sąd Okręgowy w W. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 13 czerwca 2013 r. w ten sposób, że nakazał wydanie W. Spółki z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako płatnik) zaświadczenia na formularzu A1, potwierdzającego, że zainteresowany D. K. w okresie wykonywania zatrudnienia na terenie Francji od 2 lipca do 19 sierpnia 2012 r. podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Sąd Okręgowy ustalił, że płatnik jest agencją pracy tymczasowej, która prowadzi działalność na terenie Polski, jak również zatrudnia pracowników w celu delegowania ich do pracy na terenie krajów członkowskich [Unii Europejskiej]. Zajmuje się działalnością związaną z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz pozostałą działalnością w zakresie udostępniania pracowników, między innymi przedsiębiorstwom we Francji i w Niemczech, w branżach budowlanej i produkcyjnej. Jego administracja, kadry, księgowość i marketing prowadzone są w Polsce. Zainteresowany został zatrudniony celem „wysłania” do pracy na terytorium Niemiec. Płatnik podał, że na dzień delegowania zainteresowanego osiągał w kraju obroty na poziomie 12%, w Polsce zatrudniał 108 pracowników dla realizacji 11 kontraktów, zaś do pracy za granicą delegował 209 osób do realizacji 46 kontraktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty