Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.293.2022.1.PJ
Termin roczny na złożenie wniosku o uzyskanie zwrotu akcyzy biegnie od czynności faktycznej, którą jest dostawa wewnątrzwspólnotowa, tj. przemieszczenie samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku akcyzowego w zakresie możliwości ubiegania się o zwrot akcyzy w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą zaimportowanych pojazdów, wpłynął 28 grudnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podatnik odpowiednio według zgłoszeń celnych importował trzy samochody, będące tematem niniejszego zgłoszenia, z kraju trzeciego (Białorusi):
1.(...) X1 - zgłoszenie z dnia (...) września 2021 r.
2.(...) X2 oraz nr X3 - zgłoszenie z dnia (...) lipca 2021 r.
Samochody zostały zakwalifikowane w trakcie zgłoszenia celnego jako samochody ciężarowe pod kodem klasyfikacji towaru CN 8704 31 91. W związku z czym nie został naliczony podatek akcyzowy. Pojazdy nie zostały zarejestrowane na terenie kraju i dwa z nich zostały dostarczone wewnątrzwspólnotowo do nowych nabywców odpowiednio:
- X1 - data dostarczenia pojazdu do klienta (...).10.2021 r.
- X2 - data dostarczenia pojazdu do klienta (...).10.2021 r.
- X3 - nie został sprzedany.
co zostało o udokumentowane listem przewozowym CMR oraz odpowiednio fakturami sprzedaży o numerach:
- X1 – (...) oraz
- X2 – (...).
W dniu (...) listopada 2022 r. został wystawiony protokół kontroli celnej znak sprawy (...), przedmiotem której było sprawdzenie prawidłowości zastosowania przepisów ustawy o podatku akcyzowym i podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów dokonanych w procedurze dopuszczenia do obrotu w zgłoszeniach celnych. W wyniku kontroli stwierdzono, że pojazdy należy sklasyfikować do kodu CN 8703 23 19 00 czyli jako samochody osobowo-towarowe. W związku z ustaleniami naliczona stawka podatku akcyzowego oraz VAT w kwocie łącznej (...) zł akcyzy oraz (...) zł podatku od towaru i usług. Podatnik zgadza się z protokołem i złoży wniosek o korektę zgłoszeń celnych do odpowiednich organów celnych oraz uiści naliczone podatki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty