Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.876.2022.1.KD
Możliwość przejęcia przez spadkobiercę straty wygenerowanej przez zarząd sukcesyjny.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości przejęcia przez spadkobiercę straty wygenerowanej przez zarząd sukcesyjny.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan jedynym spadkobiercą po zmarłym tacie, który był przedsiębiorcą. Tata Pana prowadzący uprzednio działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i będący czynnym podatnikiem podatku VAT, zmarł 16 listopada 2020 r. Na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw powołano zarządcę sukcesyjnego (zwanego dalej Zarządcą) dla majątku przedsiębiorstwa po zmarłym ojcu, jako przedsiębiorstwa w spadku. Tym zarządcą została Pana mama. Sukcesja trwać będzie 2 lata od daty śmierci taty i dobiegnie końca (w dacie sporządzenia niniejszego pisma zarząd sukcesyjny jeszcze istnieje). Przedsiębiorstwo w spadku prowadzi dla celów podatkowych swoją podatkową księgę przychodów i rozchodów i jako formę opodatkowania wybrało podatek liniowy. Jako remanent początkowy został wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spis z natury towarów, które były na stanie w chwili śmierci przedsiębiorstwa Pana zmarłego ojca. Przedsiębiorstwo w spadku kontynuujące działalność zmarłego ojca w roku podatkowym 2021-2022 osiągnęło stratę podatkową w wysokości 482 395,97 zł. Rozpoczął Pan prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w której kontynuuje działalność zmarłego ojca, tj. sprzedaje części samochodowe. Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jest zgodny z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez zmarłego ojca. Porozumiał się Pan z właściwym Urzędem Skarbowym, który wskazał, że nie ma wątpliwości co do możliwości odziedziczenia przez Pana prawa do rozliczenia straty podatkowej wygenerowanej w latach poprzednich przez zmarłego przedsiębiorcę, jednakże pojawiła się wątpliwość co do dziedziczenia i możliwości rozliczenia przez Pana straty wygenerowanej w trakcie funkcjonowania zarządu sukcesyjnego. W związku z tym, kieruje Pan zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej w celu weryfikacji możliwości odziedziczenia i rozliczenia przez Pana straty podatkowej wygenerowanej przez zarząd sukcesyjny w ramach prowadzonej przez siebie działalności. W trakcie wysyłania wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zarząd sukcesyjny jeszcze istnieje, natomiast wygaśnie on w listopadzie 2022 r. i kiedy zostanie wydana interpretacja przedsiębiorstwo w spadku nie będzie już istniało.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty