08.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.790.2022.2.AM

Uznanie transakcji nabycia towarów od niemieckiego kontrahenta za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które należy wykazać w deklaracji JPK_VAT oraz brak obowiązku wykazania ww. transakcji w informacji podsumowującej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący uznania transakcji nabycia towarów od niemieckiego kontrahenta za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które należy wykazać w deklaracji JPK_VAT oraz braku obowiązku wykazania ww. transakcji w informacji podsumowującej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 stycznia 2023 r. (wpływ 19 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)

Prowadzi Pan działalność gospodarczą zakwalifikowaną w PKD jako 46.73Z - sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – posiada Pan NIP-UE. Dokonuje Pan transakcji z kontrahentami unijnymi posługując się NIP-UE. Jednak nie wszyscy Pana kontrahenci unijni wystawiają faktury z 0% VAT. Nie wszyscy Pana kontrahenci są zarejestrowani dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych pomimo, że są podatnikami podatku od wartości dodanej. W sierpniu 2022 r. zakupił Pan drewno od niemieckiego rolnika ryczałtowego. Towar swoim transportem przewiózł Pan z terytorium Niemiec do Polski. Zakupione drewno poddane było w Polsce dalszej obróbce na deski paletowe. Zatem nabyte drewno służyło Pana działalności gospodarczej. Nastąpiło przemieszczenie towaru z Niemiec do Polski. Za zakupione drewno Kontrahent - niemiecki rolnik ryczałtowy wystawił Panu fakturę z 5,5% VAT, na której nie podał swojego NIP-UE (oświadczył, że nie posiada nr NIP-UE), ale podał swój niemiecki NIP. Kontrahent oświadczył, że nie prowadzi działalności gospodarczej, ale prowadzi działalność rolniczą. Pana zdaniem, Pana Kontrahent jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, bo jest on zarejestrowany w Niemczech jako rolnik ryczałtowy i z tego tytułu osiąga przychody. Pana kontrahent (rolnik ryczałtowy) w korespondencji mailowej wyjaśnił, że jako dokonujący dostaw/sprzedaży drewna z Niemiec musiał naliczyć krajowy podatek od transakcji w Niemczech zgodnie ze stawką 5,5 %. Jest to procedura specjalna określona w niemieckich przepisach, dotycząca działalności rolniczej (art. 24 Umsatzsteuergesetz). Z tego przepisu wynika, że do opisanych powyżej dostaw nie stosuje się niemieckiego zwolnienia z opodatkowania transakcji WDT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne