Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2022 r., sygn. II CSKP 513/22
Powództwo prokuratora wytaczane w sprawach o prawa stanu cywilnego, tak samo jak powództwo innych podmiotów uprawnionych do zgłoszenia żądania w tym przedmiocie, może być wyjątkowo oddalone ze względu na zasady współżycia społecznego. Nie można się bowiem każdorazowo kierować wyłącznie względami nadrzędności prawdy obiektywnej w ustaleniu stanu cywilnego dziecka, jeżeli szczególne okoliczności sprawy wskazują na sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego oraz na konieczność ochrony dobra dziecka. Może to mieć miejsce w szczególności wówczas, gdy poza przesłankami natury biologicznej brak innych przyczyn o charakterze niemajątkowym, które mogłyby przemawiać za potrzebą zmiany stanu cywilnego, dobro dziecka przemawia za stabilnością jego stanu cywilnego, a uznanie ojcostwa nastąpiło przez mężczyznę, który wiedział, że nie jest biologicznym ojcem dziecka.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
w sprawie z powództwa Prokuratora Prokuratury Rejonowej w W. przeciwko K. K., D. K. i A. K.-B. o unieważnienie uznania ojcostwa, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 sierpnia 2022 r., skargi kasacyjnej pozwanego K. K. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt VI Ca […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 maja 2018 r. Sąd Rejonowy w W. uwzględniając powództwo Prokuratora Prokuratury Rejonowej w W. wniesione przeciwko K. K., D. K. i A. K.-B. unieważnił akt uznania przez pozwanego K. C. K. ojcostwa dziecka - D. A. K..
Sąd pierwszej instancji ustalił, że K. K. i A. K. – B. poznali się w 1990 r., współżyli ze sobą, a także wspólnie zamieszkiwali z przerwami trwającymi od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Przerwa taka miała miejsce również w okresie kiedy pozwany K. K. dowiedział się o tym, że pozwana jest w ciąży. A. K. – B. zapewniała pozwanego, iż jest on ojcem dziecka, w co K. K. uwierzył. Pozwany uznał dziecko w dniu 31 sierpnia 1992 r. przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w W.. D. K. urodził się […] 1992 r., a w dniu 21 września 1993 r. pozwani zawarli związek małżeński.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty