Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
03.02.2023 Podatki

Nabycie trudnej wierzytelności nie podlega VAT – wyrok NSA

Nabycie trudnej wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Od czynności tej należy pobrać 1% PCC liczony od umownej ceny wierzytelności - wyrok NSA z 3 listopada 2022 r., sygn. III FSK 1042/21.

Stan faktyczny

Spółka zamierza nabywać wierzytelności, które dotyczyć będą roszczeń odszkodowawczych, przede wszystkim majątkowych, transportowych i zdrowotnych. Nabywane wierzytelności będą wymagalne w dacie ich nabycia. Transakcje będą zawierane głównie z osobami fizycznymi, ale możliwe są sporadyczne transakcje zakupu wierzytelności od przedsiębiorcy. Nabycie wierzytelności będzie następować w drodze umowy sprzedaży, na podstawie której będzie dochodziło do cesji wierzytelności. Cena wierzytelności będzie ustalona poniżej jej wartości nominalnej i uzależniona będzie od ryzyka oraz ewentualnych kosztów odzyskania odszkodowań od ubezpieczycieli. Cesja podpisana przez spółkę z cedentem (pierwotnym wierzycielem) będzie miała charakter definitywny, cedent pozbędzie się prawa do dysponowania tą wierzytelnością, nie będzie już mógł sam dochodzić odszkodowania i nie będzie możliwe zwrotne przeniesienie nabytych wierzytelności. 

Spółka zakupi wierzytelność na własne ryzyko i we własnym imieniu. Uzyskane w wyniku windykacji pieniądze będą wpływały wyłącznie na jej rzecz i na jej konto. Cena zakupu wierzytelności nie będzie zawierać żadnych innych świadczeń na rzecz zbywcy poza ceną nabycia wierzytelności. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty