05.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 października 2022 r., sygn. II CSKP 552/22

Orzeczenie sądu wydane na podstawie art. 527 i n. k.c. powinno określać, stosownie do charakteru czynności fraudacyjnej, sposób, w jaki ma dojść do usunięcia wobec wierzyciela skutków tej czynności, dokonanej między dłużnikiem a osobą trzecią. Jeżeli przedmiotem takiej czynności była rzecz, która wyszła z majątku dłużnika, to usunięcie skutków czynności fraudacyjnej musi polegać na przyzwoleniu na zaspokojenie się wierzyciela z rzeczy (ograniczenie odpowiedzialności osoby trzeciej w stosunku do wierzyciela do rzeczy) z całej kwoty możliwej do uzyskania za nią, lub tylko z jakiejś części takiej kwoty, jeśli fraudacyjny charakter czynności wynikał z nieuzyskania przez dłużnika za rzecz właściwego ekwiwalentu. Gdy przedmiotem czynności fraudacyjnej są pieniądze, sposób zaspokojenia się wierzyciela musi polegać na przyzwoleniu ściągnięcia z majątku osoby trzeciej tej wartości, która odpowiada wartości czynności fraudacyjnej. Skarga pauliańska może być instrumentem efektywnym tylko wtedy, gdy sposób wyrównania uszczerbku w majątkowych interesach wierzyciela wywołanego czynnością fraudacyjną, zostanie dostosowany do charakteru tej czynności, a zatem i charakteru uszczerbku, do którego doprowadziła.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący) 

‎SSN Marta Romańska (sprawozdawca) ‎

SSN Agnieszka Piotrowska 

w sprawie z powództwa Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w W. ‎przeciwko J. L. i M. L. ‎o uznanie czynności prawnych za bezskuteczne, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym ‎w Izbie Cywilnej w dniu 5 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony powodowej ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. akt V ACa 127/19, 

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania  ‎i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego. 

Uzasadnienie

Powód Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty w W. wniósł o uznanie za bezskuteczne w stosunku do niego umów zawartych 17 sierpnia 2012 r. i 13 września 2013 r. w formie aktu notarialnego o określeniu wysokości świadczeń alimentacyjnych należnych J. L. i M. L., reprezentowanym przez matkę – B. L. od dłużnika G. L. na kwoty po 6.000 zł, łącznie 12.000 zł miesięcznie, a to w celu umożliwienia zaspokojenia z majątku G. L. wierzytelności o zwrot dwóch kredytów w łącznej kwocie blisko trzydziestu milionów złotych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty