06.07.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 6 lipca 2022 r., sygn. II PSKP 100/21

Choć rozwiązanie układu zbiorowego pracy stanowi dozwoloną przyczynę wypowiedzenia zmieniającego, sam upływ rocznego okresu od dnia przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, podczas którego pracodawca był zobowiązany do stosowania do przejętych pracowników postanowień układu zbiorowego pracy obowiązujących u dotychczasowego pracodawcy, nie wystarcza do uznania czynności pracodawcy - w postaci dokonanego indywidualnie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego - za zasadną zmianę treści stosunku pracy w rozumieniu art. 45 § 1 w związku z art. 42 § 1 k.p. 

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Józef Iwulski ‎

SSN Halina Kiryło 

w sprawie z powództwa K. L. ‎przeciwko […] Centrum Zdrowia […] U. M. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. ‎o przywrócenie na poprzednie warunku pracy i płacy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 lipca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. ‎z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. akt XXI Pa […], 

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego. 

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Miasta W. wyrokiem z 25 czerwca 2019 r. w sprawie z powództwa K. L. (powódka) przeciwko […] Centrum Zdrowia […] U. M. sp. z o.o. w W. (pozwana) przywrócił powódkę na poprzednie warunki pracy i płacy u pozwanej. Orzeczenie to zapadło w następującym stanie faktycznym.

Pozwem z 18 listopada 2018 r. K. L. wniosła o uznanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy za bezskuteczne, przywrócenia jej prawa do otrzymywania wszystkich składników wynagrodzenia stanowiących część umowy o pracę, których źródłem są postanowienia zawarte w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Zatrudnionych w Szpitalu Klinicznym […].

Sąd Rejonowy ustalił, że K. L. została zatrudniona w Szpitalu Klinicznym […] od 6 listopada 2003 r. na początku na stanowisku Młodszego Asystenta w Klinice […], od 1 października 2005 r. na czas nieokreślony a od 15 listopada 2011 r. na stanowisku Starszego Asystenta. Wynagrodzenie zasadnicze powódki w oparciu o łączące ją umowy o pracę składało się z: płacy zasadniczej, dodatku za wysługę lat oraz premii uznaniowej przyznawanej na zasadach określonych w regulaminie premiowania. Sąd pierwszej instancji ustalił ponadto, że w Szpitalu Klinicznym […] w W. obowiązywał Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Zatrudnionych w Szpitalu Klinicznym […] w W. z 28 marca 2003 r. (ZUZP) który regulował m.in. zasady wynagradzania pracowników i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z treścią § 19 ZUZP, pracownikowi przysługiwał dodatek za wysługę lat. W myśl § 23 ZUZP pracownikowi przysługiwał dodatek za wysługę lat w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrastał o 1 % za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wliczano okres pracy w Szpitalu Klinicznym […]. Strona pozwana wypłacała powódce dodatek za wysługę lat. W 2013 r. pracodawca przyznał K. L. dodatek za wysługę lat w wysokości 11% wynagrodzenia zasadniczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty