05.07.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. I NSNc 51/22

Ocena, czy dana klauzula umowna miała charakter niedozwolony, musi  opierać się na przesłankach określonych w art. 3851 § 1 zd. 1 k.c., tj. powinna prowadzić do ustalenia czy prawa i obowiązki konsumenta zostały ukształtowane w  sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Rażącym naruszeniem interesów będzie nieusprawiedliwiona dysproporcja praw i  obowiązków konsumenta – na jego niekorzyść. Sprzeczność z dobrymi obyczajami sprowadza się natomiast do zmierzania do naruszenia równorzędności stron stosunku prawnego i nierównego rozkładania uprawnień i obowiązków pomiędzy partnerami umowy. Za niedozwoloną klauzulę umowną uznać można zatem m.in. pobieranie przez kredytodawców kredytu konsumenckiego opłat zbyt wysokich i niczym nieuzasadniających tej wysokości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie: 

SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Oktawian Nawrot 

‎Mariusz Konrad Kolankowski (ławnik Sądu Najwyższego) 

w sprawie z powództwa E. […] Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Niestandaryzowanego Funduszu Sekurytyzacyjnego z siedzibą w G. przeciwko A. G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 lipca 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego w L. z 11 czerwca 2018 r., sygn. VI Nc-e […]: 

1. oddala skargę,

2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną. 

Uzasadnienie

W dniu 10 marca 2016 r. A. G. zawarła z T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. umowę pożyczki gotówkowej w wysokości 16 238,58 zł. A.G. zaprzestała spłacania rat, co skutkowało wypowiedzeniem umowy w dniu 20 listopada 2017 r. oraz postawieniem kwoty pozostałej do spłaty pożyczki w stan zadłużenia przeterminowanego.

Na skutek umowy cesji wierzytelność nabył Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Zamknięty z siedzibą w W., następnie (napodstawie umowy cesji z 27 lutego 2018 r.) wierzytelność nabył Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny z siedzibą w G.. Pozwana została poinformowana odokonanej cesji wierzytelności, ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, naktóry zobowiązana jest uiścić należną kwotę. Nadto wierzyciel załączył propozycje ugody, na którą pozwana nie odpowiedziała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty