Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.968.2022.3.AC
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych :
‒w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest nieprawidłowe.
‒w pozostałej części - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie- pismem z 19 grudnia 2022 r. ( data wpływu 20 grudnia 2022 r. ) oraz pismem z 30 grudnia 2022 r. ( data wpływu 5 stycznia 2023 r. )
Opis stanu faktycznego
Jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka cywilna w swoim przedmiocie działalności ma między innymi "roboty związane z budową dróg i autostrad", "hotele i inne obiekty zakwaterowania". Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczają wspólnicy spółki zgodnie z umową. Spółka w roku 2022 zakończyła inwestycję, polegającą na nadbudowie, rozbudowie i przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku szwalni na cele hotelarsko-gastronomiczne (do stu miejsc noclegowych), parkingu do 30 miejsc wg projektu indywidualnego. Budynek szwalni został wcześniej nabyty przez Spółkę cywilną w celu przebudowy i rozbudowy nieruchomości z przeznaczeniem na obiekt hotelarsko-gastronomiczny. Budynek szwalni był wcześniej używany przez okres co najmniej 60 miesięcy. Od okresu wybudowania budynku szwalni upłynęło 40 lat.
Podczas realizacji inwestycji Spółka cywilna ponosiła szereg wydatków związanych z nadbudową, rozbudową i przebudową obiektu. Wydatki udokumentowane są fakturami. Część prac została wykonana we własnym zakresie przez Spółkę. Ze względu na stale rosnące koszty prowadzonej inwestycji wskutek m.in. wzrostu cen materiałów budowlanych, usług budowlanych, rzeczywisty koszt okazał się znacznie wyższy od planowanego. Po zakończeniu prac w kwietniu 2022 roku Spółka poinformowała Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu prac związanych z rozbudową, nadbudową i przebudową wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku szwalni na cele hotelarsko-gastronomiczne (do stu miejsc noclegowych), parking do 30 miejsc. Inspektor poinformował następnie Spółkę o pozytywnym przyjęciu informacji i wydano zezwolenie na użytkowanie nieruchomości. Ze względu na to, że inwestycja trwała około 10 lat, doszło do znacznego zdewaluowania wartości samego obiektu. Spółka zleciła profesjonalnemu rzeczoznawcy sporządzenie operatu szacunkowego w celu określenia wartości godziwej nieruchomości dla celów rachunkowych w związku z dokonaniem odpisów amortyzacyjnych. Operat szacunkowy został sporządzony w kwietniu 2022 roku. Spółka przyjęła obiekt do używania w czerwcu 2022 roku. Wprowadzono do ewidencji środków trwałych budynek hotelarsko-gastronomiczny, wg klasyfikacji środków trwałych KŚT 109. Na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosowano indywidualną stawkę amortyzacyjną 10%. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22g ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalono wartość początkową środka trwałego w oparciu o oszacowaną wartość nieruchomości wynikającą z operatu szacunkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty