Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.686.2022.3.MSU
Zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy i braku obowiązku rejestracji jako podatnik VAT oraz opodatkowania opłat za media.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy i braku obowiązku rejestracji jako podatnik VAT oraz opodatkowania opłat za media.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania - pismami z 9 listopada 2022 r. (data wpływu) oraz 29 listopada 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Opodatkowuje Pan swoje dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. W ramach działalności gospodarczej wynajmuje Pan mieszkania na własne cele mieszkalne najemców oraz prowadzi Pan zajęcia z języka angielskiego.
Mieszkania zostały przez Pana zakupione podczas trwania małżeństwa, w którym obowiązywał ustrój wspólnoty majątkowej, jednakże żona wyraziła zgodę na korzystanie z mieszkań w ramach Pana działalności gospodarczej.
Obecnie w Państwa małżeństwie panuje ustrój rozdzielności majątkowej - mieszkania nabyte po podpisaniu rozdzielności nabył Pan sam.
W tej chwili wynajmuje Pan:
1.Jedno mieszkanie, które kupił Pan wraz z żoną na własne cele mieszkalne przed rozszerzeniem działalności o wynajem. Mieszkanie wynajęli Państwo pierwszy raz ok. 2 lat po jego zakupie. Najemcy są zobowiązani do zapłaty określonej sumy za wynajem, od której odprowadzają Państwo podatek. Najemców obciążają także wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokalu, w szczególności: zaliczka na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej obejmująca fundusz remontowy, opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, ogrzewanie, względnie inne media doprowadzone do przedmiotu umowy, wywóz śmieci, sprzątanie części wspólnych, opłaty za zarządzanie nieruchomością wspólną. W związku z powyższym, najemca wpłaca osobnym przelewem na Pana konto równowartość opłaty czynszu do wspólnoty, którą przelewa Pan na konto wspólnoty. Opłata ta jest od Pana niezależna, a jej wysokość jest ustalana odgórnie przez administrację budynku. Oprócz tego najemca we własnym zakresie zobowiązuje się podpisać umowę na dostarczanie prądu i gazu i płaci za to bezpośrednio dostawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty