Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.698.2022.1.AW
Czy zwolnienie z długu Wnioskodawcy i tym samym powstanie u niego przychodu z tytułu umorzenia zobowiązania pozbawia podatnika podatku dochodowego od osób prawnych prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy zwolnienie z długu Wnioskodawcy i tym samym powstanie u niego przychodu z tytułu umorzenia zobowiązania pozbawia podatnika podatku dochodowego od osób prawnych prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca to spółka prawa handlowego. Spółka korzysta od roku 2021 z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (dalej: „CIT estoński”), o którym mowa w Rozdziale 6b Ryczałt od dochodów spółek art. 28c-28t ustawy ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, dalej: „ustawa CIT”).
Wnioskodawca jest dłużnikiem w rozumieniu polskiego prawa cywilnego wobec innej polskiej spółki prawa handlowego. Dług wynika z umowy pożyczki z dnia (...) marca 2018 r. pomiędzy:
Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) adres: (…), Numer KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) - jako pożyczkodawcą,
a Wnioskodawcą: Spółką akcyjną z siedzibą w (…), adres: (…), Numer KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) - jako pożyczkobiorcą.
Kwota pożyczki w wysokości (...) zł (słownie: (...)) została przekazana na rachunek bankowy Pożyczkobiorcy z rachunku bankowego Pożyczkodawcy.
Spółki negocjują obecnie zwolnienie z długu Wnioskodawcy przez Pożyczkodawcę. Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy CIT umorzone zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek stanowią przychód podatnika. Umorzenie zobowiązania jest równoznaczne ze zwolnieniem z długu, o którym mowa w art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360, dalej: „kc”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty