Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.569.2022.1.ES
Czy wydatki ponoszone na zakup uprawnień do emisji stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki. W którym momencie Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia uprawnień do emisji CO2.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy wydatki ponoszone na zakup uprawnień do emisji stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki – jest prawidłowe,
- czy ww. wydatki stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodów i w którym momencie Spółka będzie uprawniona do rozpoznania tych kosztów – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy wydatki ponoszone na zakup uprawnień do emisji stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki,
- w którym momencie Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia uprawnień do emisji CO2.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Głównym przedmiotem działalności (…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest działalność w zakresie produkcji alkoholu etylowego. Działalność produkcyjna prowadzona jest w Zakładzie (…). Zasadnicza działalność produkcyjna skupia się wokół produkcji (...) wykorzystywanego w wytwarzaniu biopaliw, a także alkoholu (...) wykorzystywanego w przemyśle (...). Spółka jest obecna również na rynku (...). Procesy produkcyjne wykonywane przez Spółkę wiążą się z posiadaniem przez Spółkę urządzeń, które powodują emisję gazów cieplarnianych. Posiadanie powyższych urządzeń skutkuje dla Spółki powstaniem obowiązku działania zgodnie z ustawą z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1092) oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy. Celem powyższych regulacji jest wprowadzenie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest następstwem programu ograniczania emisji dwutlenku węgla ustanowionego na bazie porozumień międzynarodowych, zobowiązujących organy państw, w tym Polski, do kontroli i redukcji emisji w/w gazów. W celu wykonania powyższej ustawy Spółka jest zobowiązania do odpłatnego nabycia w trakcie roku podatkowego (na rynku) uprawnień do emisji CO w celu wywiązania się z obowiązku ich umorzenia za dany rok rozliczeniowy - jeżeli przewiduje niedobór nieodpłatnie przyznanych praw na dany rok lub lata przyszłe w ramach danego okresu rozliczeniowego. W związku z posiadaną instalacją, Spółka jest objęta regulacjami ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2021 r. poz. 332 z późn. zm., dalej: „ustawa o handlu uprawnieniami do emisji”). Spółka otrzymuje co roku określony przydział darmowych uprawnień do emisji CO, który wykorzystuje dla potrzeb prowadzonej działalności. W okresie do 30 kwietnia kolejnego roku (po roku przyznania darmowych uprawnień do emisji CO) Spółka oblicza ilość wyemitowanego CO do atmosfery w związku z prowadzoną działalnością i określa, jaka ilość posiadanych uprawnień powinna być przedstawiona do umorzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty