24.11.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.44.2022.1.ŁZ

Skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan  wspólnikiem spółki jawnej "(...)" (dalej "Spółka"). Spółka została zarejestrowana w KRS. Powstała z przekształcenia spółki cywilnej (...) (dalej zwanych łącznie "Wspólnikami"), prowadzonej od 2010 roku pod firmą "(...)".

Wkładami do Spółki, wniesionymi bezpośrednio po zawiązaniu spółki cywilnej, były kwoty pieniężne po 500 zł od każdego z dwóch Wspólników (łącznie 1.000 zł). Innych wkładów nie wnoszono.

Zgodnie z umową spółki jawnej udziały kapitałowe wspólników wynoszą po 500 zł, a udziały Wspólników w majątku Spółki, jak również w jej zyskach i stratach są proporcjonalne do wniesionych wkładów.

Zasadniczym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług medycznych.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka nie podlega obowiązkowi prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W dniu 1 sierpnia 2014 r. Wspólnicy ww. spółki cywilnej nabyli do majątku tejże Spółki, w drodze umowy sprzedaży, za środki należące do tzw. majątku spółki (tj. na zasadzie współwłasności łącznej wspólników), pochodzące ze wspólnie prowadzonej w ramach tejże spółki działalności gospodarczej, położony w (...). przy ul. (...) (dalej  „Lokal’’).

W dniu przekształcenia spółki cywilnej w jawną Lokal stał się własnością spółki jawnej. Zmiana właściciela nastąpiła w tym przypadku w wyniku orzeczenia o wpisie do rejestru przedsiębiorców spółki jawnej, wydanego na podstawie uchwały o przekształceniu spółki i odpowiedniego wniosku rejestrowego - nie było zatem konieczne sporządzenie dodatkowego aktu notarialnego, przenoszącego własność nieruchomości (tak wyroki SN: z 23 listopada 2007 r., sygn. IV CSK 281/07 oraz z 7 maja 2009 r., sygn. IV CSK 14/09).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne