Wyrok SN z dnia 5 października 2005 r., sygn. I PK 65/05

Syndyk może, działając w imieniu pracodawcy, wypowiedzieć pracownikowi (nawet zatrudnionemu na stanowisku prezesa zarządu) spółdzielczą umowę o pracę oraz odsunąć go w okresie wypowiedzenia od obowiązków pracowniczych (zwolnić z obowiązku świadczenia pracy).

Teza od Redakcji

Przewodniczący: Sędzia SN Teresa Flemming-Kulesza.

Sędziwie SN: Katarzyna Gonera (spr.), Józef Iwulski.

Protokolant: Wanda Cabaj.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Jerzego S. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Spółdzielni Pracy "O." w C. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 października 2005 r., kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 17 listopada 2004 r.,

oddala kasację.

Uzasadnienie 

Sąd Rejonowy w Częstochowie - Sąd Pracy wyrokiem z 21 października 2003 r., oddalił powództwo Jerzego S. przeciwko pozwanemu Syndykowi Masy Upadłości Spółdzielni Pracy "O." w C. o przywrócenie do pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód został zatrudniony w Spółdzielni Pracy "O." w C. 8 października 2001 r. na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Pracował na stanowisku wiceprezesa, a następnie prezesa zarządu Spółdzielni. W dniu 29 grudnia 2001 r. rada nadzorcza podjęła uchwałę o odwołaniu powoda z funkcji prezesa zarządu Spółdzielni. Następnie, w dniu 2 kwietnia 2002 r. pracodawca wypowiedział powodowi umowę o pracę z uwagi na niezdolność do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż trzy miesiące. W dniu 18 grudnia 2002 r. sąd gospodarczy ogłosił upadłość Spółdzielni Pracy "O." w C. wyznaczając syndyka. Po objęciu stanowiska syndyk rozwiązał umowy o pracę ze wszystkimi pracownikami z uwagi na upadłość zakładu pracy. Decyzje te były zgodne z planem prowadzenia upadłości. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 5 marca 2003 r., powód został przywrócony do pracy w Spółdzielni Pracy "O." w C. na poprzednich warunkach. W dniu 7 marca 2003 r. powód stawił się u pracodawcy, zgłaszając gotowość podjęcia pracy. Natychmiast wręczono mu oświadczenie pracodawcy na piśmie o wypowiedzeniu umowy o pracę z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano uchwałę rady nadzorczej z 29 grudnia 2001 r. o odwołaniu powoda z funkcji prezesa oraz ogłoszenie upadłości pracodawcy. Jednocześnie pracodawca skierował powoda na zaległy urlop wypoczynkowy oraz zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy do zakończenia okresu wypowiedzenia. Stosunek pracy łączący strony został rozwiązany z dniem 30 kwietnia 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty