Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. II USKP 173/21
Uzyskanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego jest uwarunkowane nie tylko brakiem stwierdzenia przesłanek negatywnych, określonych w art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, ale także spełnieniem wszystkich przesłanek pozytywnych wymienionych w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej, tj., że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z wniosku M. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P. o świadczenie rehabilitacyjne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 kwietnia 2022 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 16 grudnia 2019 r., sygn. akt III Ua (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w O. wyrokiem z dnia 12 września 2019 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego M. W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. z dnia 19 października 2018 r. odmawiającej ubezpieczonemu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ komisja lekarska ZUS uznała, że jest on całkowicie niezdolny do pracy.
Sąd Rejonowy ustalił, że ubezpieczony od 2007 r. leczony jest z powodu schizofrenii paranoidalnej. Od tego czasu był wielokrotnie hospitalizowany w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w W.. Podejmował też krótkotrwałe zatrudnienia, między innymi w 2017 r. pracował przez miesiąc jako pracownik restauracji. W okresie od dnia 1 marca do dnia 29 sierpnia 2018 r. pobierał zasiłek chorobowy. Ubezpieczony od dnia 1 października 2008 r. otrzymuje nieprzerwanie rentę socjalną, która decyzją z dnia 18 lipca 2019 r. została mu przyznana do dnia 31 lipca 2022 r. Biegli lekarze sądowi z zakresu psychologii i psychiatrii - po zapoznaniu się z dostępną dokumentacją lekarską - rozpoznali u ubezpieczonego schizofrenię paranoidalną, której stopień zaawansowania powoduje, że po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego nie odzyskał on zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy poprzez dalsze leczenie lub rehabilitację. Przebieg schizofrenii paranoidalnej wskazuje na znaczne trudności w funkcjonowaniu ubezpieczonego w rolach społecznych, w tym w rolach zawodowych. Pomimo leczenia utrzymują się u niego objawy negatywne, nieufność, nastawienia urojeniowe, wypowiedzi rezonerskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty