Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.420.2022.1.LK
W zakresie prawidłowości wykazywania faktur ustrukturyzowanych w ewidencji za okres w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostawy pojazdu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej wykazywania faktury ustrukturyzowane w Ewidencji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostawy pojazdu oraz nieprawidłowe w części dotyczącej wykazywania faktury ustrukturyzowanej wraz z fakturą korygującą tę fakturę do zera w Ewidencji za okres wystawienia faktury korygującej ustrukturyzowanej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wykazywania faktur ustrukturyzowanych w ewidencji za okres w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostawy pojazdu oraz prawidłowości wykazywania faktur ustrukturyzowanych wraz z fakturą korygującą tę fakturę do zera w ewidencji za okres wystawienia faktury korygującej ustrukturyzowanej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiadacie Państwo siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik VAT. Należycie Państwo do międzynarodowej grupy kapitałowej (…) (dalej: Grupa (…) lub Grupa) zajmującej się m.in. produkcją i dystrybucją pojazdów samochodowych (dalej: Pojazdy) w kraju i za granicą. Podstawowym zakresem opodatkowanej VAT Państwa działalności jest sprzedaż pojazdów marki (…).
W prowadzonej przez Państwo działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy nabywca pojazdu chce odebrać go „na własnych kołach”. Wówczas taki pojazd musi być gotowy do poruszania się nim po drogach publicznych. Dopuszczenie pojazdu do ruchu wymaga jego rejestracji dla potrzeb komunikacyjnych - zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu samochodowego jest zarejestrowanie pojazdu i zaopatrzenie w zalegalizowane tablice rejestracyjne. Rejestracja dla potrzeb komunikacyjnych może mieć charakter również czasowy. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania właściciela pojazdu, wydając decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice rejestracyjne. Do wniosku o rejestrację pojazdu (w tym również czasową) dołącza się m.in. dowód własności pojazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty