Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.661.2022.2.MS
Zastosowanie zwolnienia dotyczącego ZCP.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 17 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych przekazywanych w drodze aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 14 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca od 2008 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...). Głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż na terenie Polski, wdrażanie, a także prowadzenie serwisu technicznego (…) opracowanych przez podmioty trzecie. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem PIT. Ponadto, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W ramach prowadzonej firmy w 2016 r. rozpoczęte zostały prace nad stworzeniem własnego licencjonowanego oprogramowania. Odrębny zespół opracował, a następnie rozwijał program ..... Oprogramowanie to ma zastrzeżoną nazwę oraz logo, majątkowe prawa autorskie do oprogramowania przysługują w całości Wnioskodawcy. Oprogramowanie .....jest sprzedawane jako jeden z produktów przez dział handlowy firmy ...., ale wdrożenia oprogramowania, szkolenia i pomoc techniczna z nim związane są przeprowadzane wyłącznie przez zespół związany z .....
Wnioskodawca zamierza wnieść aport zorganizowanej części prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki z ograniczona odpowiedzialnością.
W skład aportu wchodzić będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa związana ściśle z (…) .... - środki trwałe, sprzęt komputerowy, urządzenia, należności, środki pieniężne, zobowiązania, pracownicy, umowy współpracy, zamówienia. Wskazać należy, że ta część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy charakteryzuje się wyodrębnieniem na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty