Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.604.2022.1.SG
Czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym kary umowne nałożone na Spółkę przez Sprzedawcę z tytułu nieodebrania węgla w ilości przewidzianej w Umowie 1 i 2, jak również w ilościach wynikających z zawartych aneksów do Umowy 2, stanowić będą koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym kary umowne nałożone na Spółkę przez Sprzedawcę z tytułu nieodebrania węgla w ilości przewidzianej w Umowie 1 i 2, jak również w ilościach wynikających z zawartych aneksów do Umowy 2, stanowić będą koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
C. M. Sp. z o.o. (poprzednia nazwa: P. G. M. B. Sp. z o.o., dalej: „Wnioskodawca”), jest spółką dominującą w podatkowej grupie kapitałowej pod nazwą „PGK (…)”. Podatkowa Grupa Kapitałowa prowadzi rozliczenia podatku dochodowego od 1 maja 2014 r. Wnioskodawca reprezentuje podatkową grupę kapitałową „PGK (…)”.
Oprócz Wnioskodawcy, w skład podatkowej grupy kapitałowej „PGK (…)” wchodzi C. O. S.A. (dalej: „Spółka” lub „Kupujący”), której głównym przedmiotem działalności jest produkcja cementu.
W dniu 20 kwietnia 2017 r. Spółka zawarła z P. S.A (dalej: „Sprzedawca”) umowę sprzedaży węgla na czas określony o nr (…) (dalej „Umowa 1”), której przedmiotem była sprzedaż węgla co celów energetycznych w ilości 7.200 ton, z takim zastrzeżeniem, że na podstawie tej umowy dopuszczalna będzie sprzedaż w ilości o 10% większej lub mniejszej (dalej: „Tolerancja”). Zgodnie § 11 Umowy 1, strony ustaliły, że za nieodebranie uzgodnionych ilości węgla Kupujący zapłaci Sprzedawcy karę umowną w wysokości 10% wartości netto nieodebranego węgla. W trakcie roku okazało się, że zapotrzebowanie na węgiel było niższe niż zakładano, ponieważ Kupujący zaczął zużywać w procesie produkcji coraz więcej tańszych paliw alternatywnych zamiast węgla. W wyniku tego Kupujący odebrał węgiel w ilości o blisko 43% mniejszej niż określona Umową 1 (z uwzględnieniem Tolerancji), za co Sprzedawca w dniu 30 sierpnia 2018 r. wystawił notę księgową o nr (…) obciążająca Kupującego karą umowną w wysokości 95.298,98 zł. Strony podjęły negocjacje dotyczące zapłaty ww. kary umownej, w rezultacie czego w dniu 8 lutego 2019 r. zawarły ugodę pozasądową (dalej: „Ugoda”), na podstawie której strony doszły do porozumienia, że Kupujący zapłaci połowę wskazanej wyżej kary umownej, stosownie do § 1 pkt 1 Ugody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty