Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.480.2022.1.MST
Skutki podatkowe uczestnictwa w programach motywacyjnych: – brak opodatkowania PIT w momencie przyznania Jednostek PSR lub ich wykorzystania do nabycia akcji; – uzyskanie przychodu podatkowego w momencie odpłatnego zbycia akcji - w przypadku wcześniejszego umorzenia jednostek uczestnictwa FCPE w zamian za akcje; – dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji, w przypadku wcześniejszego umorzenia jednostek FCPE w zamian za akcje, podlega opodatkowaniu według 19% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych jako dochód/przychód ze źródła kapitały pieniężne; – uzyskanie przychodu podatkowego w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa FCPE - w przypadku ich umorzenia za wynagrodzeniem pieniężnym (w wyniku umorzenia jednostek dochodzi do odpłatnego zbycia akcji przez Wnioskodawcę); – w przypadku umorzenia jednostek uczestnictwa FCPE w zamian za wynagrodzenie pieniężne przychód z tego tytułu będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 19% przewidzianej w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych uczestnictwa w programach motywacyjnych. Zakres wniosku jest następujący:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pracownikiem X S.A. z siedzibą w A. („Spółka”). Spółka jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej Y, na której czele stoi Y SE („Y”), która jest spółką europejską będącą rodzajem spółki akcyjnej z siedzibą we Francji (państwo jej rezydencji podatkowej). Akcje Y są notowane na giełdzie papierów wartościowych w Paryżu. Y jest jednostką dominującą w odniesieniu do Spółki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty