Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.549.2022.2.GG
Obowiązki płatnika w związku z powstaniem przychodu z tytułu ponoszenia przez członków Wspólnoty kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w wysokości niższej, niż przypadający na nich udział w tej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z powstaniem przychodu z tytułu ponoszenia przez członków Wspólnoty kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w wysokości niższej, niż przypadający na nich udział w nieruchomości wspólnej. Uzupełnili Państwo wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2022 r. (data wpływu 6 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnotą mieszkaniową i zgodnie z ustawą o własności lokali zajmuje się zarządzaniem nieruchomością wspólną. Nieruchomość składa się z lokali użytkowych, lokali mieszkalnych i lokalu niemieszkalnego – hali garażowej. Hala garażowa jest przedmiotem współwłasności w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Nie każdy Właściciel lokalu mieszkalnego lub użytkowego jest współwłaścicielem hali. Innymi słowy, część członków Wspólnoty ma tylko i wyłącznie lokale mieszkalne lub użytkowe. Są też współwłaściciele hali, które nie mają innego lokalu w budynku poza udziałem w hali garażowej.
Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej zostały podzielone pomiędzy wszystkich Właścicieli proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej, zgodnie z dyspozycją zapisów ustawy o własności lokali. Współwłaściciele hali garażowej ponoszą ponadto koszty eksploatacji swojego lokalu garażowego. Koszty te (eksploatacyjne, inne niż związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, koszty związane z samym lokalem hali garażowej) dzielone są pomiędzy współwłaścicieli proporcjonalnie do udziałów we współwłasności hali, na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. W konsekwencji każdy ze współwłaścicieli hali ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej związane z udziałem lokalu hali w nieruchomości wspólnej oraz koszty eksploatacji hali.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty